Belka
Niedziela, 16 Grudnia 2018   imieniny: Albina, Zdzisław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Feliks Rapf. 1928 - 1939 Nowy Sącz. SĄDECKIE KRONIKI FILMOWE. Oprac. Sławomir Górski

 
Sądecka Kronika Filmowa 1928-39 - zwiastun | zdjęcia i montaż Feliks Rapf, oprac. S. Górski NEWSREEL OF POLAND (original) Autorem Sądeckiej Kroniki Filmowej jest nieżyjący prof. F. Rapf. Nazwisko austriackie, ale korzenie Polaka niezwykłe. Słynął w przedwojennym Nowym Sączu z wielu zamiłowań i zawodowych pasji. Nauczał m.in. fizyki, astronomii, matematyki, filozofii i wychowania fizycznego. Żołnierz w stopniu oficera uczestniczył w działaniach wojennych na trzech frontach: I oraz II Wojny Światowej, ale i Bitwy Warszawskiej. Patriota i społecznik. Odkrywca i pionier ponad 450 kilometrów szlaków beskidzkich, po których chadzał m.in. Karol Wojtyła. Wieloletni działacz Towarzystwa Tatrzańskiego. Jednak absolutnie nieznany ze strony dokumentalisty i filmowca. Prowadzone obecnie badania m.in. z udziałem małopolskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej wskazują na istotny udział F. Rapfa w zachowaniu bezcennych archiwaliów mogących istotnie poszerzyć wiedzę o przedwojennym Nowym Sączu i jego mieszkańcach. Fenomenalne materiały zawierają wiele precyzyjnych wskazówek o architekturze, kulturze i polityce tego niezwykłego miasta w południowo - środkowej części Polski. Pracujemy nad powstaniem filmu o tym pasjonującym człowieku i utrwalonej przez niego historii Sączy i Beskidów. Zdjęcia Feliks Rapf (1891--1972) Muzyka Bartek Niećko Montaż i realizacja Sławomir Górski Wrocław

 


Anna Partyka Górska
 
Data pliku video: 2010-09-29, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  nowosądecki 

  Powiat nowosądecki – powiat w województwie małopolskim z siedzibą w Nowym Sączu. Wchodzą w niego gminy: Grybów, Krynica-Zdrój, Muszyna, Piwniczna-Zdrój, Stary Sącz, Chełmiec, Gródek nad Dunajcem, Grybów, Kamionka Wielka, Korzenna, Łabowa, Łącko, Łososina Dolna, Nawojowa, Podegrodzie, Rytro.

  Powiat przede wszystkim składa się z użytków rolnych, ale najważniejszą rolę w regionie stanowi turystyka, ze względu na góry i jeziora. Bardzo popularny wśród zwiedzających jest Zamek Ryterski, XVI-wieczne resztki fortyfikacji w Rożnowie, dwór obronny w Zbyszycach i wiele innych zabytków. Liczne szlaki piesze, rowerowe, kolejki górskie, spływy kajakowe i inne atrakcje przyciągają turystów z całego kraju.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola