Belka
Piątek, 3 Kwietnia 2020   imieniny: Renata, Jakub, Ryszard
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Nowy Sącz w czasie wielkiej powodzi z lipca 1934 roku. [GALERIA]

Data publikacji: 2019-05-24, Data modyfikacji: 2019-05-24
A A AWydrukDrukuj  
 
Zobaczcie zdjęcia z wielkiej powodzi 1934 roku w naszym regionie. Powódź zaczęła się od intensywnych opadów deszczu w dniach 13-17 lipca 1934 roku. Jak podaje Wikipedia 16 lipca osiągnięty został, nie pobity nawet w czasie powodzi w 1997 roku, polski rekord wysokości opadów w ciągu jednej doby, kiedy to na Hali Gąsienicowej spadło 255 mm deszczu. Drobne rzeki wylały już 16 lipca, a dzień później powódź objęła dorzecza Dunajca, Raby, część dorzecz Wisłoki i Skawy. W całej Polsce woda zalała 1 260 kilometrów kwadratowych, zabijając 55 osób. Uszkodzeniu, bądź zniszczeniu, uległo 22 059 budynków, 167 km dróg i 78 mostów. Wartość powstałych szkód oceniono na 12 milionów dolarów (wartość ówczesna), tj. równowartość 60,3 miliona przedwojennych złotych. W efekcie powodzi przyśpieszono prace przeciwpowodziowe i zbudowano jako zabezpieczenie zbiorniki retencyjne w Porąbce na Sole (1936) oraz w Rożnowie na Dunajcu. Ten ostatni został ukończony w roku 1941, już w czasie okupacji niemieckiej. W czasie katastrofalnej powodzi bardzo ucierpiała Sądecczyzna. Szczególnie Nowy Sącz. Obejrzycie zdjęcia.

Pełna treść wiadomości na: nowysacz.naszemiasto.pl/artykul/nowy-sacz-w-czasie-wielkiej-powodzi-z-lipca-1934-roku,5137333,gal,t,id,tm.html?kategoria=1
nowysacz.naszemiasto.pl, Źródło artykułu: nowysacz.naszemiasto.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  nowosądecki 

  Powiat nowosądecki – powiat w województwie małopolskim z siedzibą w Nowym Sączu. Wchodzą w niego gminy: Grybów, Krynica-Zdrój, Muszyna, Piwniczna-Zdrój, Stary Sącz, Chełmiec, Gródek nad Dunajcem, Grybów, Kamionka Wielka, Korzenna, Łabowa, Łącko, Łososina Dolna, Nawojowa, Podegrodzie, Rytro.

  Powiat przede wszystkim składa się z użytków rolnych, ale najważniejszą rolę w regionie stanowi turystyka, ze względu na góry i jeziora. Bardzo popularny wśród zwiedzających jest Zamek Ryterski, XVI-wieczne resztki fortyfikacji w Rożnowie, dwór obronny w Zbyszycach i wiele innych zabytków. Liczne szlaki piesze, rowerowe, kolejki górskie, spływy kajakowe i inne atrakcje przyciągają turystów z całego kraju.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola